Kā izvēlēties savu dermatologu?

Liela daļa melanomu ir pašu pacientu atklātas. Brīdī, kad cilvēkam ar aizdomīgu ādas veidojumu vajadzīga ārsta palīdzība, daļa vispirms iet pie sava ģimenes ārsta, bet liela daļa meklē dermatologu.

Kā cilvēks var zināt, ka ārstam ir pietiekama pieredze melanomas diagnostikā? Kā izvēlēties ārstu, kam uzticēt savu dzīvību? Tie ir retoriski jautājumi, uz kuriem vienas atbildes nav. Var ievākt citu pacientu atsauksmes, lasīt internetā un sociālajos tīklos, var jautāt rekomendācijas citiem ārstiem, var izpētīt ārsta specializāciju, arī akadēmisko un zinātnisko darbību, lai labāk saprastu ārsta profesionālās intereses. 

Lai arī ārstu rīcībā šodien ir mākslīgais intelekts, dažādi palīginstrumenti u.c. mūsdienu “gadžeti”, kas pamazām kļūst par ikdienu, vēl joprojām nav nekā svarīgāka par pieredzējuša eksperta aci.

Tikai zinoša un pieredzējuša ārsta rokās dermatoskops – instruments dzimumzīmju un ādas veidojumu pārbaudei, kļūst par instrumentu, kas palīdz noteikt diagnozi. Tikai dalība nopietnās praktiskās apmācībās sniedz nepieciešamās zināšanas.  Tikai ārsts, kurš ikdienā redz pietiekami daudz gadījumu, spēj uzturēt pieredzi.

Meklējot ārstu, kam uzticēties, iesakām:

 • Ja ārsts strādā lielākā klīnikā, der painteresēties, vai ārsti šajā klīnikā darbojas  individuāli, vai viņi ir ieviesuši vienotus kvalitātes standartus, kas nozīmē, ka no pacienta viedokļa vairs nav tik svarīgi, tieši kuru klīnikas ārstu izvēlēties.
 • Ja ārsts strādā lielākā klīnikā, der painteresēties, vai izvēlētais ārsts strādā tieši ar ādas veidojumiem, nevis citās dermatoveneroloģijas jomās.
 • Jānoskaidro, vai ārsta pieņemšanas vietā ir aprīkojums ādas diagnostikai, piemēram, dermatoskops. Mūsdienās ādas veidojumu agrīna diagnostika nav iespējama bez šīs metodes.
 • Vai ārsta pieņemšanas vietā ir telpas un nepieciešamais aprīkojums dažādu manipulāciju veikšanai; vai ārsta praksē uz vietas iespējams veikt t.s. ekscīzijas biopsiju – nelielu operāciju aizdomīgā ādas veidojuma izņemšanai, lai veiktu tā histoloģisko pārbaudi melanomas diagnozes apstiprināšanai.
 • Ar kādu histoloģijas laboratoriju ārsts sadarbojas un kā plāno nogādāt uz to izmeklējuma paraugu. Īpaši svarīgi tas ir ārstu izbraukuma pieņemšanās.

Daļai sabiedrības dermatologs būs regulāri jāapmeklē visu mūžu. Ir svarīgiatrast SAVU ārstu, tāpēc mēs iesakām doties iepazīšanās vizītē un pievērst uzmanību šādiem aspektiem:

 • Ārsta personība un komunikācijas stils. Katram pacientam vajag ārstu, ar kuru justies komfortabli. Labs dermatologs pacientu uzmanīgi uzklausīs un saprotamā veidā sniegs pilnvērtīgas atbildes uz visiem jautājumiem.
 • Visa ķermeņa apskate. Lai arī pacients ir atnācis pie ārsta ar vienu aizdomīgu veidojumu, ārsts uzstās veikt visa ķermeņa apskati un izskaidros, kāpēc tas nepieciešams.
 • Aprūpe ārpus darba laika. Labs ārsts, īpaši pēc dažādām manipulācijām, neatstās pacientu vienu ar bažām, sāpēm un problēmām brīvdienās vai pēc darba laika. Vizītes laikā tiks iedots tālruņa numurs, uz kuru atbildēs pats ārsts vai cits dežurējošais speciālists.
 • Tālākās ārstēšanas organizēšana. Ja pacientam ir nepieciešama ārstēšana citā iestādē, labs dermatologs palīdzēs gan ar iestādes izvēli vai vismaz ieteiks konkrētus ārstus. Tā nav laba zīme, ja dermatologs iesaka “aiziet kaut kur” noņemt dzimumzīmi. Šāds vispārējs ieteikums ļoti bieži beidzas ar pacienta vilcināšanos, jo viņam nav saprotams, kurš speciālists var noņemt veidojumu. Melanomas gadījumā laiks ir dzīvība.
 • Ārstam savā kabinetā nav jāpiedāvā iegādāties nekādi ārstēšanas līdzekļi – vitamīni, homeopātiskie līdzekļi, uztura bagātinātāji, ādas kopšanas vai saules aizsarglīdzekļi.

Pacientu līdzestībai ir ārkārtīgi liela nozīme. Pat vislabākais ārsts būs bezspēcīgs, ja mēs, pacienti, nepiedalīsimies savā ārstēšanas procesā. Tāpēc pirms ārsta apmeklējuma “mājas darbi” ir jāpilda rūpīgi:

 • Sagatavojiet jautājumus. Vislabāk rakstiski.
 • Esiet gatavi atbildēt uz dermatologa jautājumiem – stāstīt par zālēm, ko lietojat, par slimībām u.c.
 • Izpētiet ģimenes slimību vēsturi. Īpaši svarīgi zināt par ādas vēža un melanomas gadījumiem ģimenē.
 • Paņemiet līdzi visu neseno izmeklējumu rezultātus un izrakstus no medicīnas iestādēm.
 • Sagatavojiet hronoloģisku simptomu attīstības stāstu – kad, kas parādījies, kā attīstījies.
 • Esiet gatavi pilna ķermeņa apskatei. Izvēlieties apģērbu, kuru ērti un raiti var novilkt un uzvilkt ārsta kabinetā.
 • Noņemiet nagu laku, esiet gatavi noņemt kosmētiku un neveidojiet stingru frizūru – ārsts gribēs apskatīt arī galvas mataino daļu.
 • Ja Jums ir ādas veidojuma bildes, paņemiet tās līdzi (der jebkādas – ģimenes bildes, pases bildes, atvaļinājuma bildes vai selfiji). 
 • Esiet gatavi, ka veidojumu vai veidojumus ārsts nofotografēs un ieteiks turpmāku to novērošanu.