Ādas vēža stadija apraksta slimības izplatību – cik tālu melanoma ir iekļuvusi ķermenī. Precīzi noteikta melanomas stadija ietekmē ārstēšanu, dinamisko novērošanu un prognozi. Vienas un tās pašas stadijas pacientiem ir līdzīga prognoze un līdzīgas ārstēšanās iespējas.
Stadijas noteikšanā būtiska nozīme ir audzēja biezumam pēc Breslova, kas parāda, cik dziļi melanomas šūnas ir izplatījušās tālākos ādas slāņos. To nosaka histoloģijas laboratorijā, mērot audzēju visbiezākajā vietā pa vertikāli (jau no 0,1 mm). Jo biezāks audzējs, jo sliktāka prognoze.
Melanomas klasifikācijai izmanto TNM sistēmu, kur:
- kategorija T ir audzējs (Tumour),
- kategorija N ir limfmezgli (Nodes),
- kategorija M ir metastāzes (Metastasis).
- Ar 0 apzīmē nekonstatēšanu jeb nullesprogresu katrai kategorijai atsevišķi: audzējam (T), tā attīstībai limfmezglos (N), metastāzēm (M).
Katru kategoriju vērtē atsevišķi, tās summējot, veidojas klīniskā stadija. [1,5,8]
Citu terminu skaidrojumi
- Izčūlojums
Tas nozīmē, ka epidermas slānis (ādas augšējā kārtiņa), kas klāj melanomu, ir bojāts. Izčūlojums var būt neredzams ar neapbruņotu aci, t.i., dzimumzīmes asiņošana vai sulošana nav vienīgā izčūlojuma pazīme. Precīzi to var noteikt tikai histoloģiskās izmeklēšanas laikā. Izčūlojums ir saistīts ar sliktāku prognozi.
- Limfmezglu iesaiste
Kad melanoma sāk izplatīties, visbiežāk ar limfas plūsmu tā vispirms nonāk tuvākajos sargmezglos. Piemēram, ja melanoma ir uz kājām, sargmezgls var būt tās pašas ķermeņa puses pacelē vai cirksnī. Savukārt, ja melanoma bijusi uz muguras, sargmezgli visbiežāk būs padusēs vai cirkšņos. Agrāk uzskatīja, ka limfmezglu iesaistes noteikšanai pietiek ar iztaustīšanu un sonogrāfiju, tomēr mūsdienu melanomas klasifikācijā ir nodalīta klīniski nosakāma (sonogrāfjā, iztaustot, vizuāli pamanot) limfmezglu iesaiste un klīniski okulta (slēpta), t.i., tikai ar mikroskopu redzama melanomas izplatība limfmezglā. Jo vairāk iesaistīto limfmezglu, jo vairāk melanomas šūnu ir limfmezglā, jo lielāks tālākās izplatības risks. Melanomas metastāžu lokalizācijai (atrašanās vietai organismā) ir būtiska nozīme slimības prognozē.
Melanomas stadijas iedala
- 0 stadija
Audzējs skar tikai virsādu (epidermu). 0 stadijas melanomu dēvē arī par in situ (uz vietas) melanomu. Nav pierādījumu, ka vēža šūnas būtu izplatījušās uz limfmezgliem vai citām ķermeņa daļām.
- I stadija TN0M0
I stadija tiek iedalīta I A un I B stadijā pēc audzēja biezuma un izčūlojuma esamības.
Limfmezglos melanomas šūnas nav konstatētas.
Metastāžu nav. Vairāk lasi šeit.
- II stadija TN0M0
II stadija tiek iedalīta II A, II B un II C stadijā pēc audzēja biezuma un izčūlojuma esamības.
Limfmezglos vēža šūnas nav konstatētas.
Metastāžu nav. Vairāk lasi šeit.
- III stadija TNM0
III stadija tiek iedalīta III A, III B, III C un III D, ņemot vērā iesaistīto limfmezglu skaitu, kas novērtēti kā okulti vai klīniski nosakāmi, satelīta metastāzes (līdz 2 cm attālumā no sākotnējā veidojuma) un tranzīta metastāzes (ceļā no sākotnējā audzēja uz limfmezgliem).
Jo vairāk iesaistīto limfmezglu, jo plašāka iesaiste, jo lielāka stadija. Trešās stadijas precizēšanā summē gan audzēja kategoriju T, gan limfmezglu kategoriju N.
Katru N kategoriju iedala apakštipos a, b, c.
Audzējs nav izplatījies ārpus reģionālajiem limfmezgliem. Vairāk lasi šeit.
- IV stadija stadija TNM
IV stadijā audzējs ir izplatījies ārpus reģionālajiem (tuvākajiem) limfmezgliem. M (metastāžu) kategorijas novērtējumā ņem vērā melanomas metastāzes lokalizāciju (vietu) un laktātdehidrogenāzes (LDH, asins analīzēs nosakāms rādītājs) līmeni – vai tas ir normāls vai paaugstināts.
- M1a – audzējs izplatījies ādā, zemādā, muskuļos un tālākajos limfmezglos.
- M1b – melanomas metastāzes atrastas plaušās.
- M1c – citi iekšējie orgāni (izņemot centrālo nervu sistēmu).
- M1d – centrālā nervu sistēma (smadzenes).