Liela daļa melanomas gadījumu ir pašu pacientu atklāti. Kad cilvēks pamana aizdomīgu ādas veidojumu, vajadzīga ārsta palīdzība. Ir cilvēki, kas vispirms iet pie sava ģimenes ārsta, bet liela daļa meklē labu dermatologu. Un – meklē ieteikumus, pie kura dermatologa doties.

Mums kā melanomas pacientu atbalsta biedrībai pacienti arī visbiežāk prasa: “Iesakiet ārstu dzimumzīmju pārbaudei!”; “Iesakiet dermatologu dzimumzīmju pārbaudei”; “Vajadzīgs labs onkologs ķīmijterapeits melanomas ārstēšanai!” un tamlīdzīgi.

Kopīgiem spēkiem esam izveidojuši ārstu “Balto sarakstu”, kurā apkopoti tie melanomas pacientu iesūtītie ārstu vārdi, kuri profesionāli, iejūtīgi palīdzējuši atklāt melanomu. Paldies visiem, kas piedalījās un dalījās pieredzē!

“Baltais saraksts” pavisam noteikti nav labāko dermatologu tops, bet gan mūsu ieteiktie ārsti, pie kuriem paši esam bijuši un saņēmuši visprofesionālāko un personīgi visatbilstošāko aprūpi un ārstēšanu. Ārstu “Baltais saraksts” šeit.

Kad Tev vajadzīgs labs dermatologs

Sākotnēji ikvienam var būt noderīgi veikt visa ķermeņa ādas pārbaudi pie laba dermatologa, lai pārliecinātos, ka esošie ādas plankumi, vasarraibumi un dzimumzīmes nav aizdomīgi ādas veidojumi. Ja viss ir kārtībā, ieteicams veikt regulāras pašpārbaudes. Tas nozīmē, ka Tev vajag apskatīt un aptaustīt visus ādas veidojumus – veikt dzimumzīmju pārbaudi, apsekot vasarraibumus, vecuma plankumus. Kad pašpārbaude kļūs ierasta un pazīsi katru savu ķermeņa veidojumu, tā aizņems ne vairāk kā desmit minūtes mēnesī. Tas ir būtisks ieguldījums savā veselībā. Atceries, ka dzimumzīmes var būt melnas, sarkanas, pat zilas vai arī – bez pigmenta. Ja pamani jebkādas ādas veidojumu izmaiņas, vērsies pie dermatologa. Vairāk par dzimumzīmju pārbaudi šeit.

Lai arī ārstu rīcībā šodien ir mākslīgais intelekts, dažādi palīginstrumenti u.c. mūsdienu gadžeti, kas pamazām kļūst par ikdienu, vēl joprojām nav nekā svarīgāka par pieredzējuša eksperta aci.

Aizdomīgus ādas veidojumus noteikti jāizmeklē ar dermatoskopu. Bet tikai zinoša un pieredzējuša ārsta rokās dermatoskops – instruments dzimumzīmju un ādas veidojumu pārbaudei, kļūst par instrumentu, kas palīdz noteikt diagnozi. Tikai dalība nopietnās praktiskās apmācībās sniedz nepieciešamās zināšanas. Tikai ārsts, kurš ikdienā redz pietiekami daudz gadījumu, spēj uzturēt pieredzi.

Kā cilvēks var zināt, ka ārstam ir pietiekamas zināšanas un pieredze melanomas diagnostikā? Kā izvēlēties ārstu, kam uzticēt savu dzīvību? Tie ir retoriski jautājumi, uz kuriem vienas atbildes nav, bet mums ir daži ieteikumi.

 • Var ievākt citu pacientu atsauksmes;
 • lasīt par diagnozi internetā un sociālajos tīklos;
 • lūgt apkārtējiem: “Iesakiet labu dermatologu!”;
 • izpētīt vairāku ārstu specializāciju, arī akadēmisko un zinātnisko darbību, lai labāk saprastu katra profesionālās intereses;
 • izvēlēties kādu no melanomas pacientu ieteiktajiem dermatologiem šeit Links uz šis pašas sadaļas pēdējo apakšsadaļu
 • Ja ārsts strādā lielākā klīnikā, der painteresēties, vai ārsti šajā klīnikā darbojas  individuāli, vai viņi ir ieviesuši vienotus kvalitātes standartus. Ja kvalitātes standarti ieviesti, tas nozīmē, ka, no pacienta viedokļa raugoties, vairs nav tik svarīgi, tieši kuru klīnikas ārstu izvēlēties.
 • Ja ārsts strādā lielākā klīnikā, der painteresēties, vai izvēlētais dermatologs strādā tieši ar ādas veidojumiem un melanomas diagnostiku, nevis specializējies citās dermatoveneroloģijas jomās.
 • Der noskaidrot, vai ārsta pieņemšanas vietā ir aprīkojums ādas veidojumu diagnostikai, piemēram, dermatoskops. Mūsdienās ādas veidojumu agrīna diagnostika nav iespējama bez dermatoskopijas.
 • Ir vērts painteresēties, vai ārsta pieņemšanas vietā ir telpas un nepieciešamais aprīkojums dažādu manipulāciju veikšanai. Piemēram, vai ārsta praksē uz vietas iespējams veikt t.s. ekscīzijas biopsiju – nelielu operāciju aizdomīgā ādas veidojuma izņemšanai, lai veiktu tā histoloģisko pārbaudi melanomas diagnozes apstiprināšanai. Vairāk lasi šeit. Links uz sadaļu Melanomas pazīmes Kā notiek melanomas diagnostika
 • Der pajautāt, ar kuru histoloģijas laboratoriju ārsts sadarbojas un kā plāno nogādāt uz to izmeklējuma paraugu. Īpaši svarīgi tas ir ārstu izbraukuma pieņemšanās.

Kam pievērst uzmanību vizītes laikā

Daļai cilvēku dermatologs regulāri jāapmeklē visu mūžu. Tad ir īpaši svarīgi atrast tādu ārstu, kam var uzticēties un kas tiešām ir labs dermatologs, tāpēc mēs iesakām iepazīšanās vizītē novērtēt, cik veiksmīga varētu būt sadarbība.

 • Ārsta personība un komunikācijas stils. Tev vajag ārstu, ar kuru Tu jūties komfortabli. Labs dermatologs pacientu uzmanīgi uzklausa un saprotamā veidā sniedz pilnvērtīgas atbildes uz visiem jautājumiem.
 • Visa ķermeņa apskate. Lai arī pacients ir atnācis pie ārsta ar vienu aizdomīgu veidojumu, labs dermatologs veiks visa ķermeņa apskati un izskaidros, kāpēc tas nepieciešams.
 • Aprūpe ārpus darba laika. Labs dermatologs neatstās pacientu vienu ar bažām, sāpēm un problēmām brīvdienās vai pēc darba laika, īpaši – pēc dažādām manipulācijām, kas saistītas ar melanomas pārbaudi. Vizītes laikā tiks iedots tālruņa numurs, uz kuru varēs atbildēt ārsts vai cits dežurējošais speciālists.
 • Tālākās ārstēšanas organizēšana.Ja pacientam ir nepieciešama ārstēšana citā iestādē, labs dermatologs palīdzēs ar iestādes izvēli vai vismaz ieteiks konkrētus ārstus. Tā nav laba zīme, ja dermatologs iesaka “aiziet kaut kur” noņemt dzimumzīmi un veikt melanomas pārbaudi. Šāds vispārējs ieteikums ļoti bieži beidzas ar pacienta vilcināšanos, jo viņam nav saprotams, kurš speciālists var to izdarīt. Melanomas gadījumā laikam ir dzīvības cena. Vairāk lasi šeit.
 • Ārstam savā kabinetā nav jāpiedāvā iegādāties nekādus ārstēšanas līdzekļus – vitamīnus, homeopātiskos līdzekļus, uztura bagātinātājus, ādas kopšanas līdzekļus vai aizsarglīdzekļus pret saules UV starojumu.