Keisija Kinga ar savu darbu jau vairākus gadus atbalsta melanomas pacientus visā pasaulē. Beļģijā viņa darbojas melanomas pacientu atbalsta biedrībā “Melanoompunt.” Viņa, kā arī citi melanomas pacientu atbalsta biedrību pārstāvji, ar savām aktivitātēm aicina pievērst sabiedrības uzmanību melanomai – agresīvākajam no visiem ādas vēža veidiem!
Keisija Kinga ar mammu Rīgas maratonā
Keisija Kinga no Beļģijas par savu diagnozi – melanoma 4. stadijā – uzzināja 2014. gadā. Tad viņai piedāvāja paliatīvo aprūpi. Pateicoties jaunākās paaudzes medikamentiem, kas melanomas pacientiem tagad kā valsts kompensētas zāles ir pieejamas arī Latvijā, Keisija turpina aktīvu dzīvi un joprojām skrien maratonus.
2019. gada gada pavasarī viņa ieradās un noskrēja Rīgas maratonu. Kopā ar viņu distanci nogāja arī viņas mamma. Tobrīd abas sievietes ar savu dalību “Rīgas maratonā” pievērsa uzmanību diagnozei melanoma un aicināja ziedot melanomas pacientam, kam tobrīd valsts kompensētas zāles nebija pieejamas. 2020. gadā Keisija Kinga Norvēģijā piedalījās skrējienā pret melanomu.
Sondra Zaļupe stāsta par sevi
Fragments no intervijas ar Sondru Zaļupi Montas Viļumsones ommmsome podkāstā.
“Tā kā atklāti stāstu par savu diagnozi, nereti gadās, ka, nejauši satiekot cilvēkus, ar kuriem gadiem ilgi esmu strādājusi kopā, tikai tagad viņi izstāsta, ka gājuši cauri vēža ārstēšanai. Mums katram apkārt ir daudz to, kuriem ir vēzis, kas mūsdienās ir hroniska slimība, bet saslimušie par to skaļi nerunā. Varbūt negrib, ka darbavietā uzzina par slimību, jo darbs var palīdzēt noturēties pie realitātes, taču ne visi darba devēji ir atsaucīgi. Nerunā arī citu iemeslu dēļ. Tāpēc lielā daļā sabiedrības joprojām ir dzīvs priekšstats, ka tie, kam ir onkoloģiska slimība, visi ir depresīvi, bāli, bez matiem, neiet ārā no mājām,“ Sondra Zaļupe stāstīja intervijā žurnālam “Ievas Veselība.”
Sondra Zaļupe par ziedojumu vākšanu
Sondra Zaļupe Ziedot.lv
Sondrai Zaļupei vairākas reizes nācās vākt ziedojumus, jo viņas ārstēšanai bija vajadzīgas zāles, kuras vēl netika kompensētas. Ar diviem koncertiem, kuri tika rīkoti ziedojumu vākšanai melanomas pacientu ārstēšanai Sondra Zaļupe kopa ar draugiem un domubiedriem spēja pievērst sabiedrības uzmanību problēmām melanomas ārstēšanā mūsu valstī.
Darbs ar sevi
“Kad uzzināju par metastāzēm, uztvēru to kā izaicinājumu uz dueli. Sapratu, ka man priekšā liels darbs pašai ar sevi. Piekrītu uzskatam, ka iekšējās problēmas nosaka to, ka saslimsti. Tas, ko gadiem ilgi sevī nebiju spējīga atrisināt, līdz ar meitas piedzimšanu saasinājās. Turklāt grūtniecība un dzemdības organismam ir liels stress, varbūt tāpēc mans ķermenis neizturēja un signalizēja: kaut kas dzīvē, attieksmē pret sevi ir jāmaina. Tas ir bijis pats grūtākais. Jo dzert tabletes, kaut ko ēst vai neēst, ievērot režīmu – tas nav tik sarežģīti kā strādāt ar galvu, emocijām, mēģināt sajust sava ķermeņa vajadzības, izjust kontaktu pašai ar sevi. Tikai tagad saprotu, cik lielā disonansē ar sevi esmu dzīvojusi, cik daudz agrāk esmu darījusi sev pāri.
Mans ķermenis divu gadu laikā piedzīvoja milzīgas transformācijas, sākot ar grūtniecību, dzemdībām, barošanu ar krūti, divām operācijām, beidzot ar zāļu iedarbību, strauju svara zaudēšanu. Man savu ķermeni vajadzēja atkal iepazīt, ir svarīgi pašai sevi sajust un pieņemt,“ 2019. gadā atzina Sondra Zaļupe intervijā žurnālam “Ievas veselība”, aktīvi iesaistoties melanomas pacientu atbalsta biedrības “Soli priekšā melanomai” darbā.
“Sazinos ar citiem melanomas pacientiem un gadās, ka dažiem jaunās zāles vairs nespēj palīdzēt, jo ir par vēlu. Tāpēc ir tik svarīgi mudināt cilvēkus pārbaudīt dzimumzīmes. 95 procentiem no tiem, kam melanomu atklāj 1. stadijā, audzēju izgriež un slimība vairs neatgriežas. Citiem ir pieejama ārstēšanās, daudziem – efektīva. Taču cilvēki joprojām nedomā par to, ka ādas vēzis var skart arī viņus. Mēs visi esam bālie ziemeļnieki, tāpēc melanomas attīstības risks mums ir lielāks. Īpaši jāuzmanās tiem, kam ir izteikti bāla āda un daudz dzimumzīmju.
Esmu no Liepājas, bērnībā bieži atrados pludmalē, man regulāri bija apdeguši pleci, kurus oma smērēja ar krējumu. Nekad nenoliedzu, ka mēdzu sauļoties arī solārijā. Līdzīga pieredze ir daudziem, āda ir cietusi. Par iespējamajām sekām ir jārunā skaļāk, jo katru gadu melanomas pacientu skaits aug. Uzskatu, ka šobrīd tikai dakteris Raimonds Karls par melanomas risku runā pietiekoši skaļi. Viņš ir viens no tiem, kas aizsāka kustību par solāriju pakalpojumu ierobežošanu.”
Darbs melanomas pacientu atbalsta biedrībā
Latvijā ļoti daudzi melanomas pacienti būrušies cauri pētījumiem un meklējuši, kā ārstēšana notiek citās valstīs. Drīz mēs par to runāsim daudz skaļāk, jo formējas pacientu atbalsta biedrība. Viena no biedrības dibinātājām Olga Valciņa labi orientējas pacientu aizstāvības jautājumos, ir iesaistījusies Eiropas melanomas pacientu tīklā un jau izpētījusi, kā darbojas sistēma. Tas palīdz saprast pacientu vajadzības un precīzi definēt uzdevumus, kas jārisina kopā ar ārstiem, veselības vadības ekspertiem un ierēdņiem. Jo viena lieta ir prasīt finansējumu zālēm, kas ir ļoti svarīgi – lai tas ir pietiekams, bet otra – prasīt, lai sistēma tiek sakārtota tā, ka cilvēka, kurš saslimis, dzīvība un turpmākā dzīve nav atkarīga no audzēja veida vai lokalizācijas, vai ārsta sniegtās vai nesniegtās informācijas par visām ārstēšanās iespējām. Pieredze liecina, ka spēcīgas pacientu organizācijas var izdarīt ļoti daudz, bet jāstrādā precīzi, situācija jāpārzina visās niansēs.”
2020. gada kampaņas “Balts arī ir skaisti” video Sondra Zaļupe aicināja atcerēties, ka droša sauļošanās neeksistē.
Kā melanomas pacientu atbalsta biedrības rīkotās kampaņas “Balts arī ir skaisti” seja Sondra Zaļupe 2020. gada pavasarī pievērsa sabiedrības uzmanību tam, cik riskants veselībai var būt saules iedegums.
Foto: Roberts Blaubaks un publicitātes materiāli