dermatologu baltais saraksts
29 Apr

Melanomas modrības mēnesī kampaņas “Dzimumzīme prasa uzmanību!” laikā ārsti tiek aicināti pievienoties iniciatīvai Dermatologu Baltais saraksts.

Ārsti tiek aicināti atbalstīt iniciatīvu Dermatologu Baltais saraksts

  1. gadā biedrības “Soli priekšā melanomai” un pacientu kopīgiem spēkiem kampaņas #Balts arī ir skaisti ietvaros tika izveidots dermatologu Baltais saraksts, kurā apkopojām tos melanomas pacientu iesūtītos ārstu vārdus, kuri profesionāli, iejūtīgi palīdzēja atklāt melanomu. Tomēr ne visi pacienti ziņoja par savu ārstu un daudzi izcili ārsti palika ārpus saraksta.

Lūgums ieteikt labu dermatologu joprojām ir visbiežāk uzdotais jautājums, ko biedrībai lūdz iedzīvotāji un mēs vēlamies nodrošināt pamatotu un kvalitatīvu atbildi.

Tāpēc šogad biedrība ir spērusi soli tālāk – lai uzlabotu ādas audzēju, tostarp melanomas, agrīnu diagnostiku dermatologu un citu nozares profesionāļu vidū, biedrības “Dermatologi pret ādas vēzi”, Latvijas Dermatoonkoloģijas asociācija un Melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir izstrādājušas labās klīniskās prakses pamatprasības.

Melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” aicina ikvienu dermatologu, kurš ir gatavs strādāt atbilstoši šīm prasībām, pievienoties biedrības iniciētajam dermatologu Baltajam sarakstam, akceptējot labās prakses vadlīnijas un aizpildot veidlapu:

Pievienošanās sarakstam būs iespējama arī turpmāk, biedrība regulāri atjaunos informāciju mājaslapā.

Dermatologi melanomas aprūpē

Dermatologiem melanomas diagnostikā un aprūpē ir galvenā nozīme. Dermatologi atbalsta sabiedrības veselības programmas, lai palielinātu informētību par melanomas un nemelanomas ādas audzējiem, atgādina par ādas audzēju agrīnām pazīmēm un veicina ādas audzēju profilaksi, izmantojot aktīvās un pasīvās aizsardzības tehnikas pret saules ultravioleto starojumu.

Dermatologiem ir visplašākās zināšanas par ādas uzbūvi un tās funkcijām, kā arī unikāla pieredze ādas audzēju riska izvērtēšanā un klīniskajā diagnostikā, izmantojot ķermeņa ādas vizuālo izmeklēšanu un diagnostiskos palīglīdzekļus, ieskaitot dermatoskopiju, ar fotogrāfiju saistītu novērošanu, citas invazīvas un neinvazīvas metodes.

Tikai dažas dermatologu profesionālās organizācijas pasaulē piedāvā īpašas vadlīnijas vai rekomendācijas par ādas vēža skrīningu. To vidū ir: American Academy of Dermatology, American Cancer Society, American Academy of General Practitioners un Skin Cancer Foundation. Austrālijā, Jaunzēlandē, Vācijā, Nīderlandē un Lielbritānijā iesaka veikt skrīningu noteiktām pacientu apakšgrupām, kam ir paaugstināts melanomas risks.

Tagad arī Latvija ir viena no valstīm, kur izstrādātas skaidras vadlīnijas vai rekomendācijas par ādas vēža skrīningu, kas palīdzēs sekmīgāk agrīni diagnosticēt ādas vēzi un panākt labākus ārstēšanas rezultātus.

Dermatologu Baltais saraksts

Dermatologu Baltais saraksts  

Dermatologiem un citām ārstniecības personām ir vislabākās iespējas melanomas un citu ādas vēža formu agrīnai atklāšanai. Taču svarīgi, lai ādas profilaktiskā apskate tiek veikta precīzi un vizītes laikā pacients tiek rūpīgi izmeklēts un iztaujāts. Pacienti var justies droši, ka dermatologu Baltā saraksta ārsti ievēros visas labās prakses pamatprasības, kas sākas ar dermatologa darbībām pirmās vizītes laikā.

Dermatologa darbības vizītes laikā:

  • anamnēzes ievākšana – personīgā, ģimenes;
  • indivīda ādas vēža un melanomas riska faktoru izvērtēšana;
  • visa ķermeņa ādas apskate (pacients izģērbts līdz apakšveļai) – galva, t.s. galvas matainā daļa; seja un kakls; augšējās ekstremitātes, t.s. pirkstu nagi, pirkstu starpas un paduses; cirkšņi un augšstilbu iekšējās virsmas; dibena vaigi (gluteus āda); kāju pirkstu nagi un pirkstu starpas;
  • visu ķermeņa ādas veidojumu dermatoskopija (ieskaitot iepriekšējā punktā minētās lokalizācijas);
  • cilvēkiem pēc ķirurģiskas iejaukšanās ārsts veic limfātisko mezglu, rētu apskati un palpāciju;
  • veidojumu secīga digitālā dermatoskopija;
  • ķermeņa virsmas fotografēšana (ieteicama);
  • izmeklējumu, analīžu izskaidrošana pacientam;
  • ziņošana par pacientiem, kam pirmo reizi dzīvē diagnosticēts ļaundabīgs audzējs – ārsts aizpilda nepieciešamo dokumentāciju par atklāto ļaundabīgo audzēju (PREDA sistēma).

Vairāk par to, kā atrast labu dermatologu šeit.